Як визначити температуру в газовій духовці
Lifestyle

Як визначити температуру в газовій духовці

Старі плити: як визначити температуру в духовці без термометра

Власники старих газових плит часто не прагнуть змінювати перевірену техніку на нову, хай навіть більш технологічну і економічну: до чого зайві витрати, якщо ця поки працює. Однак виникає питання, як в старих духовках визначити температуру, адже в сучасних рецептах зазвичай вказується бажаний діапазон нагрівання в градусах Цельсія, а газові плити старого виробництва мають градацію в розподілах або взагалі не забезпечені приладами для вимірювання нагріву.

Як визначити температуру в газовій духовці без термометра: випікаємо правильно.

Як визначити температуру в газовій духовці без термометра: випікаємо правильно.

Порівняння шкал вимірювання

Традиційно в газових плитах виробництва СРСР, а також країн ближнього зарубіжжя (Чехословаччина, Польща) використовувалася градуювання внутрішнього термометра з розподілом на вісім сегментів. Відповідно, елементи шкали позначалися від 1 до 8, і виникає питання, як визначити температуру в духовці по цифрам. Оскільки максимальна температура в побутових духових шафах не піднімається вище 360 градусів Цельсія (в середньому), то можна спробувати розрахувати відповідність температурної шкали самостійно.

Варто тільки відзначити, що навіть при мінімальному нагріві (рівень 1) зазвичай жар досягає 150 градусів.

Нормальна температура для випічки 200-220 градусів відповідає оцінкам 4-5, а прийнятна для приготування бісквітів позначці 3.

Мінімально можливий нагрів, відповідний для підсушування безе або приготування сушених фруктів, ягід, становить близько 70-90 градусів Цельсія і досягається в звичайних плитах тільки за допомогою контролю щілини між дверцятами і основною частиною духовки.

Більш точну інформацію можна отримати з паспорта вироби, якщо він зберігся. Однак тривале використання може внести свої корективи в реальний рівень нагріву. Так що бажано перевіряти його експериментально.

Вам буде цікаво – Як почистити мікрохвильовку тим, що є під рукою, легко і швидко

Як визначити температуру без термометра?

У старих книгах з домоводства пропонують варіант приблизного визначення нагріву в газовій, електричній або дров’яної (вугільної) плиті без термометра. Для цього на те місце, де зазвичай розташовується деко (сковорода, форма, сотейник) з випікати продуктом, кладеться листок звичайної паперу. Робиться це в момент, коли духовка вже прогрілася, тобто пройшло більше 10 хвилин з моменту включення. Далі стежать за часом обуглювання листка, відзначаючи температуру в градусах Цельсія:

  • 5 секунд 270-300;
  • 15 секунд 250-270;
  • 30 секунд 230-250;
  • 1 хвилина – вище 200;
  • 5 хвилин 180-200;
  • 10 хвилин – менше 180 градусів в духовці.

При нагріванні нижче 150 градусів папір не обвуглюється. Так що цей метод підійде тим, хто задається питанням, як визначити температуру або перевірити градуси на духовці без термометра. 

До речі якщо ви все ж таки зібралися міняти плиту і вибираєте між газовою і електричною, то потрібно зважити всі нюанси. Електрична, безумовно, зручніше, вона забезпечує рівномірний нагрів всередині. За це випічка буде вам вдячна, особливо примхливі бісквіти і меренги. А газова духовка набагато економічніше, адже рахунки за газ в рази менше, ніж за електрику. Правда, ще один момент: газові плити можуть нашкодити здоров’ю.