Чим пропарений рис відрізняється від звичайного?
Їжа

Чим пропарений рис відрізняється від звичайного?

Жасмин, валенсія, басматті, арборіо – кількість сортів рису давно перевищила кілька сотень. Він вирощується в десятках країн світу. При цьому способів обробки культури не так вже й багато. Традиційно виділяють нешліфований – бурий, шліфовані – пропарений і білий (рафінований). Останній – найбільш поширений і популярний продукт мас-маркету. Його частіше називають звичайним.

У цій статті ми порівняємо пропарений рис і звичайний: в чому різниця за складом нутрієнтів , зовнішнім виглядом і іншим характеристикам. А також відповімо на запитання, який з видів приносить нашому організму більше користі.

Склад і особливості пропареного рису і звичайного

Якщо провести порівняльний аналіз хімічного складу пропареного і непропаренного рису, то ми побачимо, що за кількістю білків, жирів і вуглеводів вони практично не відрізняються. Показники БЖУ у обох видів знаходяться в наступних межах:

  • Білки – 7-9%;
  • Жири – 0,8-2,5%;
  • Вуглеводи – 75-81%.

На калорійність рису особливості обробки також особливо не впливають. У 100 г сухого рису пропареного і звичайного міститься в середньому від 340 до 360 ккал. У такій же порції, приготованої на воді, – від 120 до 130 ккал.

Різниця очевидна при зіставленні кількісного складу вітамінів, амінокислот, макро- і мікроелементів. Наведемо для прикладу показники длиннозерного шліфованого рису пропареного і звичайного. Обидва сорти були зварені на воді без добавок.

складЗвичайний рафінований риспропарений рис
вітаміни:В1
В2
В5
О

9РР
 0,075 мг
0,008 мг
0,056 мг
0,05 мг
118 мкг
1,74 мг
 0,212 мг
0,019 мг
0,323 мг
0,16 мг
136 мкг
2,31 мг
калій9 мг56 мг
кальцій8 мг19 мг
магній5 мг9 мг
селен4,8 мг9,2 мг
мідь37 мкг70 мкг
амінокислоти :аргінін триптофан
лізин
 0,19 г
0,02 г
0,06 г
 0,23 г
0,05 г
0,085 г

Розрахунок наведено на 100 г готового продукту.

Істотна різниця є в показниках глікемічного індексу (ГІ) круп. ГІ рису білого шліфованого становить від 55 до 80 од .; пропареного – 38-40 од. Отже, оброблений паром рис буде довше розщеплюватися до простих вуглеводів, допоможе зберегти почуття ситості на більш тривалий термін і не викличе різкого підвищення рівня глюкози в крові.

Приготувати кашу зі звичайного шліфованого рису можна за 12-15 хвилин. Крупа за такий період розвариться практично повністю. Пропарений рис по структурі набагато більш твердий, щільний і вологу вбирає повільніше. Тому вариться довше – 20-25 хвилин.

Перед приготуванням його не обов’язково багаторазово промивати. Крупинки в процесі готування не злипнуться, як у простого, навіть якщо ви не будете періодично перемішувати.

Специфіка обробки і відмінності зовнішнього вигляду круп

Розмір і форма зерна залежить не від подальшого технологічного впливу, а від сорту рису. Він може бути довгим або коротким, довгастим або округлим. Пропарений рис зовні легко відрізнити тільки за кольором. Звичайна шліфована крупа має білий, навіть білосніжний відтінок, а оброблена паром – золотисто-бурштиновий. Правда, після приготування пропарений рис біліє і стає мало відрізняється від свого рафінованого колеги.

Найбільша кількість вітамінів та інших цінних речовин міститься в оболонці рисових зерен. Шліфування, якій піддають рис-сирець після очищення, прибирає її повністю, збіднюючи поживний склад. Така процедура подовжує терміни зберігання, робить зерно рівним гладким, напівпрозорим, покращує товарний вигляд. Однак пропарений, але при цьому шліфований рис не позбавляється повністю цінних нутрієнтів.

Головна відмінність пропареного рису від звичайного – гидротермическая обробка. Просіяне зерно спочатку на деякий час поміщають в гарячу воду, а потім розпарюють. Під впливом пари і тиску понад 75% потрібних мікроелементів (в основному водорозчинних) переходять у внутрішню оболонку зерна (ендосперм), а крохмаль частково деструктуріруется. Тобто подальша сушка та шліфувальне обладнання не зроблять значного негативного впливу на крупу.

По темі – Господині на замітку: як зварити розсипчастий рис

Який рис все-таки корисніше?

склад рису

Перше місце за ступенем благотворного впливу на організм належить рису нешліфованому, мінімально обробленому. Пропарений рис слід за ним і випереджає звичайний. Збережені в зерні вітаміни групи В благотворно впливають на роботу центральної нервової системи, підтримують рухову активність.

Калій допомагає роботі серця, а також виводить зайвий натрій, запобігаючи набряки і нормалізуючи тиск. Стабілізується водно-сольовий баланс, тому пропарений рис показаний гіпертонікам. Цей вид рисової крупи позитивно впливає навіть на настрій, тому що в ньому не зруйнований триптофан – амінокислота, з якої утворюється в подальшому серотонін.

Будь-який рис цінується за гипоаллергенность і відсутність глютену. Непереносимість продукту зустрічається вкрай рідко. І хоча злак відрізняються високим вмістом вуглеводів, пропарений рис для фігури безпечніше. Крохмаль, з якого складається звичайна рисова крупа, майже на 70% під впливом пара руйнується. Пропарений вид зерна не протипоказаний і людям, що страждають на цукровий діабет.

Слід пам’ятати! Рис, незалежно від обробки, може негативно вплинути на рухову активність кишечника. Його рекомендують завжди доповнювати порцією овочів, тому що рис гальмує перистальтику і при частому вживанні стає причиною запорів.

Однак його активно використовують при отруєннях і діареях різного характеру. В цьому випадку рис рекомендують як основну частину лікувальної дієти.

Висновок

Пропарений рис відрізняється від звичайного за кольором і структурою зерна. Особливості обробки дозволяють поєднати в ньому кращі властивості шліфованої і нешліфованиїй крупи: користь збережених вітамінів і мінералів з оболонки і високі смакові якості. Однак зловживати стравами з пропареного рису точно не варто. Досить додавати його в меню 2-3 рази на тиждень. Для спортсменів пропарений рис особливо цінний тим, що допомагає під час тренувань підтримувати в нормі енергетичний баланс.