Що таке впевненість у собі? 9 способів її підвищити
“Низька самооцінка – це все одно, що їхати по життю, увімкнувши ручне гальмо”
Що таке впевненість у собі – і чому вона так важлива?
Впевненість у собі визначається як почуття довіри до своїх здібностей, якостей та суджень. Впевненість у собі важлива для вашого здоров’я та психологічного самопочуття. Наявність здорового рівня впевненості в собі може допомогти вам досягти успіху в особистому та професійному житті.
Всі захоплюються впевненими в собі людьми. Ми можемо їм навіть трохи заздрити іноді. Впевнені в собі люди здаються спокійними із собою та тим, чим вони займаються.
Бути впевненим у собі не завжди легко, особливо якщо ви від природи самокритичні або якщо ваша самооцінка часто піддається критиці. Але є кроки, які ви можете зробити, щоб підвищити і зберегти свою впевненість у собі.
Самооцінка – це більш загальне відчуття того, що ми можемо впоратися з тим, що відбувається у нашому житті, і що ми маємо право бути щасливими. Крім того, самооцінка частково походить від відчуття того, що оточуючі нас схвалюють.
Впевненість і поведінка
Погляньте на приклади в таблиці нижче, де порівняно впевнену поведінку та поведінку, пов’язану з низькою впевненістю у собі. Які думки чи дії ви впізнаєте у собі та в оточуючих вас людях?
Впевнена поведінка | Поведінка, пов’язана з низькою впевненістю у собі |
---|---|
Робиш те, що вважаєш правильним, навіть якщо інші за це знущаються або критикують тебе | Керуєш своєю поведінкою виходячи з того, що подумають інші люди. |
Завжди готовий піти на ризик і зробити більше, щоб досягти кращих результатів. | Залишаєшся в зоні комфорту, боячись невдач та уникаючи ризику. |
Вмієш визнати свої помилки та вчитись на них. | Докладаєш всіх зусиль, щоб приховати помилки, і сподіваючись, що зможеш вирішити проблему до того, як хтось помітить. |
Чекаєш, поки інші привітають тебе з твоїми досягненнями. | Як можна частіше вихваляєш власні чесноти якомога більшій кількості людей. |
Приймаєш компліменти з любов’ю. “Дякую, я дійсно наполегливо працював над цим проектом. Мені приємно, що ви цінуєте мої зусилля”. | Відхиляєш компліменти, пояснюючи це випадковістю. “О, цей проект насправді не був важким, кожен міг це зробити”. |
Як показують ці приклади, низька впевненість у собі може бути самознищувальною, і вона може проявлятися як негатив до себе.
Впевнені в собі люди, як правило, більш позитивні – вони цінують себе і довіряють власним судженням. Але вони також визнають свої невдачі та помилки і вчаться на них.
Як виглядати більш впевнено для інших
Ви можете проявляти впевненість у собі різними способами: своєю поведінкою, мовою свого тіла, а також тим, що ви говорите і як це говорите.
Проектування позитивного іміджу на інших може допомогти вам покращити свою впевненість у собі. Справа не просто в «підробці». Якщо ви проектуєте з упевненістю, інші, швидше за все, добре реагуватимуть, і цей позитивний відгук допоможе вам повірити в себе.
Мова тіла
Прийміть відкриту позу. Сядьте або встаньте вертикально і покладіть руки біля боків. Уникайте поз схрещування рук, ховання рук за спиною ту сутулості.
Тримайте голову вертикально і рівно. Не нахиляйтесь занадто далеко вперед або назад, оскільки це може змусити вас виглядати агресивно. А якщо щось розповідаєте, використовуйте жести відкритою рукою. Розведіть руки в сторони, долонями трохи звернувшись до аудиторії. Це свідчить про готовність спілкуватися та ділитися ідеями. Тримайте плечі близько до тіла.
Очне спілкування
Людям із низькою впевненістю у собі часто важко справити гарне перше враження – на зустрічі з клієнтом, виступаючи на зустрічі чи на презентації.
Важливо взаємодіяти з людьми, тому підтримуйте зоровий контакт, поки ви розмовляєте. Це свідчить про те, що вас цікавить те, що вони говорять, і що ви берете активну участь у розмові.
Проявляйте зацікавленість і не відводьте погляду, поки розмова триває, оскільки це може змусити вас виглядати розсіяним або стурбованим.
Поради як стати впевненішим в собі
- Візуалізуйте себе таким, яким ви хочете бути
- Складіть для себе 3-5 афірмацій і повторюйте собі їх вголос або перед дзеркалом. Афірмація — це позитивні та надихаючі твердження, які ми говоримо собі.
- Хоча би раз на тиждень робіть для себе щось нове, те що вас лякає і що ви ніколи раніше не наважувались зробити.
- Ставте під сумнів свої внутрішні думки, які вас критикують. Проаналізуйте свої думки, які є докази тих чи інших тверджень вашого внутрішнього критика?
- Налаштуйте себе на позитив, на перемогу.
- Допомагайте іншим. Станьте волонтером чи наставником для когось. Спробуйте навчити когось чомусь і ви побачите, як зміниться ваше сприйняття себе.
- Вчіться казати НІ. Створіть власні кордони і не бійтесь їх відстоювати, коли це потрібно.
- Піклуйтесь про себе. Приділяйте собі час та робіть собі приємні подарунки.
- Перестаньте себе зрівнювати з кимось. Всі ми різні і в нас закладений різний потенціал. Якщо ми постійно порівнюємо себе з кимось, це нас повільно отруює і руйнує зсередини.