Що таке газлайтинг?
Газлайтинг – це форма маніпулювання, яка часто зустрічається у відносинах, заснованих на жорстокому поводженні. Це прихований вид емоційного насильства, коли кривдник вводить жертву в оману, створюючи помилкову картину і змушуючи її сумніватися в своїх судженнях і реальності. Зрештою жертва газлайтингу починає відчувати сумніви у своєму сприйнятті світу і навіть задається питанням, чи не втрачає вона розум.
Газлайтинг в першу чергу виникає в романтичних відносинах, але нерідко він зустрічається і в контрольованих дружніх відносинах або серед членів сім’ї. Люди, які залякують інших, можуть мати психічні розлади, такі як нарцисичний розлад особистості (NPD) або прикордонний розлад особистості (BPD). Вони використовують цей вид емоційного насильства, щоб отримати владу над іншими, щоб маніпулювати друзями, членами сім’ї або навіть колегами по роботі.
10 “червоних прапорців” у відносинах
Як працює газлайтинг?
Газлайтинг – це техніка, яка підриває сприйняття людиною реальності. Коли вас хтось залякує, ви можете сумніватися в собі, своїх спогадах, недавніх подіях і своєму сприйнятті. Після спілкування з людиною, яка Вас залякує, ви можете відчувати себе приголомшеним і задаватися питанням, що з вами щось не так. Вас можуть підштовхнути до думки, що ви дійсно в чомусь винні або що ви просто занадто чутливі.
Газлайтинг може збити вас з пантелику і змусити сумніватися в своїх судженнях, пам’яті, самооцінці і загальному психічному здоров’ї. Можливо, Вам буде корисно дізнатися більше про тактику, яку може використовувати людина, що піддає вас газлайтингу.
Брехня
Люди, що займаються газлайтингом, часто є звичними і патологічними брехунами і часто виявляють нарцисичні нахили. Як правило, вони відверто брешуть і ніколи не відступають від своїх слів і не змінюють їх, навіть якщо ви їх викриваєте або надаєте докази їх обману. Вони можуть сказати щось на кшталт: “Ти все вигадуєш”,” цього ніколи не було “або”ти божевільний”.
Брехня і спотворення – це наріжні камені поведінки газлайтингу. Навіть коли ви знаєте, що вони говорять неправду, вони можуть бути дуже переконливими. У підсумку ви починаєте сумніватися в собі.
Дискредитація
Люди, які піддають вас газлайтингу, поширюють чутки і плітки про вас серед інших людей. Вони можуть прикидатися, що турбуються про вас, при цьому тонко натякаючи іншим, що ви виглядаєте емоційно нестабільним або “божевільним”. На жаль, ця тактика може бути надзвичайно ефективною, і багато людей встають на бік кривдника або хулігана, не знаючи всієї правди.
Крім того, той, хто займається газлайтингом, може брехати вам і говорити, що інші люди теж так думають про вас. Можливо, ці люди ніколи не говорили про вас нічого поганого, але той, хто вас залякує, зробить все можливе, щоб ви повірили в це.
Відволікання уваги
Коли ви задаєте людині, газлайтеру, питання або називаєте його винним у тому, що він зробив або сказав, він може змінити тему, задавши питання замість того, щоб відповісти на питання. Це не тільки збиває вас з думки, але і змушує вас засумніватися в необхідності наполягати на питанні, коли він(вона) не вважає за потрібне відповідати.
Обезцінювання ваших думок і почуттів
Тривіалізація Ваших емоцій дозволяє людині, яка Вас залякує, отримати над вами владу. Вони можуть робити такі заяви, як: “Заспокойся” ,” Ти занадто гостро реагуєш ” або ” Чому ти такий чутливий?”. Всі ці заяви применшують ваші почуття або думки і говорять про те, що ви не праві.
Коли ви маєте справу з людиною, яка ніколи не визнає ваші думки, почуття або переконання, ви самі можете почати сумніватися в них. Більше того, ви ніколи не можете відчувати, що Вас схвалили або зрозуміли, і подолати це може бути надзвичайно важко і ганебно.
Перекладання провини
Перекладання провини – ще одна поширена тактика газлайтингу. Кожна ваша розмова якимось чином перекручується так, що ви опиняєтеся винуватим у тому, що сталося. Навіть коли ви намагаєтеся обговорити, як поведінка кривдника змушує вас почувати себе, він здатний повернути розмову таким чином, що в підсумку ви починаєте сумніватися, чи не ви є причиною його поганої поведінки. Наприклад, вони можуть заявити, що якщо б ви поводилися по-іншому, вони б не поводилися з вами так, як вони це роблять.
Заперечення будь-якого насильства
Люди, які займаються знущанням та емоційним насильством, відомі тим, що заперечують, що вони зробили щось не так. Вони роблять це, щоб уникнути відповідальності за свій неправильний вибір. Таке заперечення може привести до того, що жертва газлайтингу буде відчувати себе непоміченою, непочутою і як ніби вплив на неї не має ніякого значення. Ця тактика також ускладнює для жертви рух вперед або зцілення від знущань або образ.
Використання співчутливих слів як зброї
Газлайтер може використовувати добрі і люблячі слова, щоб згладити ситуацію. Він може сказати щось на кшталт: “Ти знаєш, як сильно я тебе люблю. Я б ніколи не заподіяв тобі біль навмисне”.
Можливо, ці слова – те, що ви хочете почути, але вони неправдиві, особливо якщо подібна поведінка повторюється. Проте, цих слів може бути достатньо, щоб переконати вас спустити їх з гачка, що дозволить людині уникнути відповідальності або наслідків за свою образливу поведінку.
Переписування історії
Людина, яка займається газлайтингом, схильна переказувати історії на свою користь. Наприклад, якщо ваш партнер штовхнув вас до стіни і ви обговорюєте це пізніше, він може спотворити історію і сказати, що ви спіткнулися, а він намагався вас підтримати, через що ви і впали на стіну.
Ви можете почати сумніватися в своїй пам’яті про те, що трапилося. Заохочення замішання або сумнівів з Вашого боку якраз і є таким наміром.
Підведення підсумків
Газлайтинг може включати в себе ряд тактик, включаючи брехню, відволікання, мінімізацію, заперечення та звинувачення. Коли ви маєте справу з людиною, яка використовує газлайтинг як інструмент маніпуляції, звертайте пильну увагу на те, що він робить, а не на слова, які він вибирає.
Ознаки газлайтингу
Вплив газлайтингу може викликати тривогу, депресію та інші проблеми з психічним здоров’ям, включаючи залежність і думки про самогубство. З цієї причини важливо розпізнати, коли ви стикаєтеся з газлайтингом. Запитайте себе, чи вірно хоча б одне з наступних тверджень:
- Ви сумніваєтеся в своїх почуттях і реальності: ви намагаєтеся переконати себе, що ставлення до вас не таке вже погане або що ви занадто чутливі.
- Ви сумніваєтеся в своїх судженнях і сприйнятті: ви боїтеся висловитися або висловити свої емоції. Ви засвоїли, що якщо ви поділитеся своєю думкою, то в підсумку вам стане ще гірше, тому ви віддаєте перевагу мовчати.
- Ви відчуваєте себе вразливим і невпевненим: вам часто здається, що ви” ходите по краю” поруч зі своїм партнером, другом або членом сім’ї. Ви також відчуваєте себе не в своїй тарілці і відчуваєте брак самоповаги.
- Ви відчуваєте себе самотнім і безсилим: ви переконані, що всі навколо вважають вас “дивним”, “божевільним” або “неврівноваженим”, як і людина, яка Вас залякує. Це змушує вас відчувати себе в пастці та ізоляції.
- Ви задаєтеся питанням, чи є ви тим, за кого Вас приймають: людина, яка поряд, говорить слова, які змушують вас відчувати себе неправильним, неінтеллігентним, неадекватним або ненормальним. Іноді ви навіть повторюєте ці слова про себе.
- Ви розчаровані в собі і в тому, ким ви стали: наприклад, вам здається, що ви слабкі і пасивні, а раніше ви були сильніше і напористіше.
- Ви турбуєтеся, що ви занадто чутливі: людина мінімізує образливу поведінку або слова, кажучи: “я просто пожартував” або “тобі потрібно бути більш товстошкірим”.
- У вас є почуття насуваючої загибелі: Вам здається, що поруч з цією людиною має статися щось жахливе. Це може включати в себе почуття загрози і нервозності без розуміння причин.
- Ви витрачаєте багато часу на вибачення: ви відчуваєте необхідність постійно вибачатися за те, що ви робите або Хто ви є.
- Ви відчуваєте себе неповноцінним: вам здається, що ви ніколи не буваєте “досить гарні”. Ви намагаєтеся відповідати очікуванням і вимогам інших людей, навіть якщо вони необгрунтовані.
- Ви сумніваєтеся в собі: ви часто сумніваєтеся, чи правильно ви пам’ятаєте деталі минулих подій. Можливо, ви навіть перестали намагатися поділитися тим, що пам’ятаєте, боячись, що це неправильно.
- Ви вважаєте, що інші розчаровані в вас: ви постійно вибачаєтеся за те, що ви робите або Хто ви є, вважаючи, що люди розчаровані вами або що ви якимось чином зробили помилку.
- Ви ставите питанням, що з вами не так: ви ставите питанням, чи немає з вами чогось фундаментально неправильного. Іншими словами, ви турбуєтеся про те, що у вас не все в порядку з психікою.
- Вам важко приймати рішення, тому що ви не довіряєте собі: ви віддаєте перевагу дозволити своєму партнерові, другу або члену сім’ї приймати рішення за вас і взагалі уникаєте прийняття рішень.
- Якщо ви виявили у себе хоча б один з цих ознак газлайтінга, важливо відразу ж звернутися за професійною допомогою. Якщо не вжити заходів, газлайтинг може завдати значної шкоди вашій самооцінці і психічному здоров’ю в цілому.
Звідки взялася назва “газлайтинг”?
Термін ” газлайтинг “походить з п’єси Патріка Гамільтона 1938 року, відомої в Америці під назвою” вулиця ангелів “і пізніше переробленої у фільм Альфреда Хічкока “Газове світло”.
У саспенс-фільмі чоловік-маніпулятор намагається змусити свою дружину думати, що вона божеволіє, вносячи тонкі зміни в її оточення, в тому числі повільно і неухильно приглушуючи полум’я газової лампи. Він не тільки порушує її оточення і змушує її повірити, що вона зійшла з розуму,але і знущається над нею і контролює її, відрізаючи її від сім’ї і друзів.
Внаслідок цього дружина починає сумніватися в собі, своїх почуттях, сприйнятті і спогадах. Крім того, вона відчуває себе невротичною, гіперчутливою і неконтрольованою, що і є метою газлайтингу – залишити мету відчувати себе не в своїй тарілці і не знати, що правда, а що ні.
Оскільки цей фільм був точним зображенням контролюючих і токсичних дій, які використовують маніпулятивні люди, психологи і консультанти стали називати цей тип емоційно образливої поведінки “газлайтингом”.
Що робити, якщо хтось піддає вас газлайтингу
Якщо ви зіткнулися з газлайтингом у відносинах, є деякі кроки, які ви можете зробити, щоб захистити себе. Ви можете зробити наступне:
Відсторонитися: може бути корисно зробити крок назад від сильних емоцій, які може викликати газлайтинг. Фізично залишити ситуацію може допомогти, але ви також можете спробувати використовувати деякі техніки релаксації, наприклад, глибоке дихання або вправи на заземлення.
Зберегти докази: оскільки газлайтинг може змусити вас сумніватися в собі, постарайтеся зберегти свідчення вашого досвіду. Ведіть щоденник, зберігайте текстові розмови або електронні листи, щоб згодом ви могли озирнутися на них і нагадати собі, що ви не повинні сумніватися або задавати собі питання.
Встановіть межі: кордони говорять іншим про те, що ви готові прийняти у відносинах. Дайте зрозуміти, що ви не дозволите іншій людині здійснювати такі дії, як тривіалізація або заперечення того, що ви хочете сказати.
Дізнайтеся точку зору з боку: Поговоріть з другом або членом сім’ї про те, що ви переживаєте. Точка зору іншої людини може допомогти вам прояснити ситуацію.
Припиніть відносини: хоча це може бути важко, припинення відносин з людиною, яка постійно піддає вас цькуванню, часто є найефективнішим способом покласти край насильству.
Якщо ви підозрюєте, що піддаєтеся газлайтингу, вам також може бути корисно поговорити з професіоналом в області психічного здоров’я. Він допоможе вам дізнатися більше про ситуацію, отримати перспективу і розробити нові стратегії подолання, які допоможуть вам впоратися з такою поведінкою.