6 корисних властивостей яблучного оцту, підтверджених наукою
Їжа

6 корисних властивостей яблучного оцту, підтверджених наукою

Дослідження свідчать, що яблучний оцет може мати корисні властивості для здоров’я, включаючи антимікробні та антиоксидантні ефекти.

Яблучний оцет є популярним домашнім засобом, який використовували століттями в кулінарії та народній медицині. Він може мати деякі корисні властивості для здоров’я.

Вони можуть включати:

 • сприяння схудненню
 • зниження рівня холестерину
 • зниження рівня цукру в крові
 • покращення симптомів діабету

Однак існує мало досліджень, і потрібні подальші вивчення, перш ніж його можна буде рекомендувати як альтернативну терапію.

У цій статті розглядаються докази шести можливих корисних властивостей яблучного оцту.

 1. Високий вміст оцтової кислоти. Оцтова кислота є основною активною сполукою оцту, яка надає йому сильного кислуватого запаху та смаку. Дослідники вважають, що ця кислота відповідальна за корисні властивості яблучного оцту. Цидрові оцти містять приблизно 5% оцтової кислоти.

Органічний нефільтрований яблучний оцет також містить речовину, що називається «mother», яка складається з білкових ниток, ферментів та корисних бактерій, що надає продукту мутного вигляду.

Деякі вважають, що «мати» відповідальна за більшість корисних властивостей, хоча жодні дослідження це не підтверджують.

Хоча яблучний оцет не містить багато вітамінів або мінералів, якісні бренди можуть містити деякі амінокислоти та антиоксиданти.

 1. Може допомогти вбити шкідливі бактерії. Оцет може допомогти вбити патогени, включаючи деякі штами бактерій.

Люди традиційно використовували оцет для чищення та дезінфекції, лікування грибка нігтів, вошей, бородавок і вушних інфекцій.

Гіппократ, батько сучасної медицини, використовував оцет для очищення ран більше 2000 років тому.

Оцет також є консервуючим засобом для їжі. Дослідження показують, що він пригнічує ріст бактерій, таких як E. coli, у продуктах.

Якщо ви шукаєте натуральний спосіб збереження їжі, яблучний оцет може допомогти.

6 корисних властивостей яблучного оцту, підтверджених наукою
 1. Може знижувати рівень цукру в крові та керувати діабетом. Одним із найпереконливіших застосувань оцту на сьогодні є допомога в лікуванні діабету 2 типу.

Діабет 2 типу характеризується високим рівнем цукру в крові через інсулінорезистентність або нездатність виробляти інсулін.

Однак люди без діабету також можуть отримати користь від підтримання рівня цукру в крові в межах норми, оскільки деякі дослідники вважають, що високий рівень цукру в крові є основною причиною старіння та різних хронічних захворювань.

Клінічне дослідження 2019 року свідчить, що вживання яблучного оцту може мати корисний вплив на глікемічний індекс та оксидативний стрес у людей з діабетом та дисліпідемією. Огляд клінічних випробувань 2021 року також показав, що вживання яблучного оцту може бути корисним для глікемічного статусу у дорослих.

Однак ці висновки слід інтерпретувати з обережністю, оскільки необхідні більш масштабні дослідження, щоб краще зрозуміти потенційні користі яблучного оцту. Насправді, Національний центр комплементарної та інтегративної медицини (NCCIH) стверджує, що важливо не замінювати медичне лікування неперевіреними засобами для здоров’я.

Яблучний оцет загалом вважається безпечним. Але якщо ви приймаєте ліки, що знижують рівень цукру в крові, поговоріть з лікарем перед збільшенням споживання оцту.

 1. Може сприяти схудненню. Дослідження показують, що оцет може допомогти людям схуднути.

Кілька досліджень показують, що оцет може підвищити відчуття ситості, що може призвести до зниження споживання калорій і втрати ваги.

Огляд досліджень зазначив, що в короткострокових дослідженнях, коли учасники вживали яблучний оцет разом із прийомом їжі, вони відчували зниження апетиту протягом 120 хвилин після їжі. Вони також менше перекушували протягом 3-24 годин після вживання яблучного оцту.

Однак, у довгострокових дослідженнях не було виявлено зв’язку між яблучним оцтом і зниженням апетиту.

Тим не менш, інше рандомізоване контрольоване дослідження 2024 року показало значне зниження ваги (6-8 кг), співвідношення жиру в організмі, окружності талії та стегон, індексу маси тіла (ІМТ), рівня цукру в крові, а також жиру і холестерину в крові після щоденного вживання 3 доз яблучного оцту (15 мл/ст.л.) протягом 12 тижнів. Рекомендуються більші дослідження для підтвердження цих висновків.

 1. Може покращити здоров’я серця. Серцеві захворювання є однією з провідних причин смерті.

Кілька біологічних факторів можуть впливати на ризик серцевих захворювань.

Дослідження свідчать, що оцет може покращити деякі з них. Але багато досліджень щодо користі яблучного оцту проводилися на тваринах, що може не відображати користі для людини.

Огляд досліджень 2020 року як на людях, так і на тваринах зазначив, що яблучний оцет може мати потенційну користь для рівня ліпопротеїнів високої щільності, ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів та загального холестерину.

Огляд досліджень 2021 року на людях показав, що яблучний оцет може бути корисним для рівня загального холестерину.

Однак обидва огляди вказують на обмеження в якості та масштабах наявних досліджень для підтвердження цих тверджень.

Необхідні додаткові дослідження, перш ніж робити чіткі висновки.

 1. Може покращити стан шкіри. Деякі люди використовують яблучний оцет як звичайний засіб для лікування шкірних захворювань, таких як суха шкіра та екзема.

Шкіра природньо має слабокислу реакцію. Але вона може бути менш кислою у людей з екземою. Використання розведеного яблучного оцту місцево може допомогти відновити природний pH шкіри, покращуючи її захисний бар’єр.

Однак дослідження не обов’язково підтримують це і попереджають, що яблучний оцет може дійсно подразнювати шкіру у деяких людей, особливо у людей з такими шкірними захворюваннями, як екзема.

Поговоріть з лікарем перед спробою нових засобів, особливо на пошкодженій шкірі. Уникайте нанесення нерозведеного оцту на шкіру, оскільки це може спричинити опіки.

Дозування та способи використання Найкращий спосіб включити яблучний оцет у свій раціон – використовувати його в кулінарії. Це просте доповнення до таких страв, як салатні заправки та домашній майонез.

Деякі люди також люблять розводити його у воді та пити як напій. Стандартні дозування коливаються від 1-2 чайних ложок (5-10 мл) до 1-2 столових ложок (15-30 мл) на день, розведених у великій склянці води.

Краще почати з невеликих доз і уникати прийому великих кількостей. Надмірне споживання оцту може спричинити шкідливі побічні ефекти, включаючи ерозію зубної емалі та потенційні взаємодії з ліками.

Деякі дієтологи рекомендують використовувати органічний нефільтрований яблучний оцет, який містить «матку».

Часті запитання

Які недоліки яблучного оцту?

Вживання яблучного оцту може спричинити деякі побічні ефекти. Це включає:

 • може спричинити розлади травлення
 • може знизити рівень калію
 • може спричинити ерозію зубної емалі
 • може спричинити опіки шкіри та горла
 • може взаємодіяти з певними ліками, такими як діуретики та деякі ліки від діабету

Однак стандартна щоденна доза 1-2 столових ложок навряд чи призведе до цих ефектів.

Коли краще пити яблучний оцет вранці чи ввечері?

Хоча яблучний оцет може мати деякі корисні властивості, бракує досліджень щодо його вживання перед сном порівняно з іншими часами дня, наприклад, вранці. Тим не менш, щоб уникнути побічних ефектів, таких як розлади травлення або рефлюкс вночі, вживайте його принаймні за 2-3 години до сну.

Висновок багато веб-сайтів та прихильників натуральної медицини стверджують, що яблучний оцет має виняткові корисні властивості для здоров’я, включаючи підвищення енергії та лікування хвороб.

На жаль, існує мало досліджень, які підтверджують більшість заяв про його корисні властивості для здоров’я.

Тим не менш, деякі дослідження свідчать, що він може мати деякі користі, включаючи вбивство бактерій, зниження рівня цукру в крові та сприяння схудненню.

Яблучний оцет вважається безпечним у розведеному вигляді, якщо не приймати його у надмірних кількостях.

Він також має різні інші не пов’язані зі здоров’ям застосування, включаючи використання як природний кондиціонер для волосся, засіб для догляду за шкірою та очищувач.