Гіацинт посадка і догляд в домашніх умовах
Гіацинт (Hyacinthus) красива цибулинна рослина з сімейства спаржевої (Asparagaceae), квітуча навесні.
З давньогрецької мови назва перекладається як «квітка дощів», оскільки розпускається гіацинт з першими весняними дощами. Але греки так само називали його «квіткою печалі» і пов’язували цю квітку з Апполоном і вбивством юного сина царя Спарти. Батьківщиною цієї витонченої рослини вважається Середземномор’ї і південно-східна Азія. Квітуче стебло гіацинта може бути як низькорослим, так і досить високим. З розетки листя виходить соковитий цвітонос з численними квіточками, які нагадують дзвіночки і зібрані в гроновидні суцвіття. Квіти представлені найнесподіванішими відтінками. Листки гладенькі, м’ясисті, яскраво-зелені.
Зміст статті
[su_list icon=”icon: paperclip” icon_color=”#3bad67″]
[/su_list]
Популярні види гіацинта
Всі можливі гіацинти можна розділити на три основні види, які ростуть переважно в середземноморських країнах. Хоча ботаніки продовжують вести суперечки щодо деяких різновидів, бажаючи позначити їх як самостійні, але за офіційними даними виділяють тільки такі основні види гіацинтів:
Гіацинт східний (Hyacinthus orientalis) найвідоміший і розповсюджений вид. Саме від цього виду відбуваються найвідоміші декоративні сорти. У дикому вигляді він виростає в Далмації, Греції і Малої Азії Квітконіс у рослини тонкий, квітки розташовані рідко. Квіти мають різне забарвлення і приємний аромат.
Гіацинт Литвинова багаторічна трав’яниста рослина, які вирощуються більше як однорічник. У дикій природі він зустрічається в східних регіонах Ірану і Туркменістану. Серед цього виду зустрічаються як високі, так і низькорослі екземпляри. Квітка надзвичайно красивий. Домінує блакитна, фіолетова і зеленувата забарвлення. Листя трохи ширше ніж у гіацинта східного.
Гіацинт Закаспійський має досить високі стебла, як правило, два квітконосу. Забарвлення квітів завжди світло-синій. У дикій природі він зустрічається в горах Копетдага.
Догляд за гіацинтом в домашніх умовах
Гіацинт це перш за все садова рослина. Бажаючи вирощувати його будинку, необхідно максимально відтворити природні умови. Завдання це не з простих, але при належній старанності і жеоаніі впоратися зможе і початківець квітникар.
Місцезнаходження та освітлення
Оптимальний варіант це південні і південно-східні вікна. А причина полягає у великій любові до сонячного світла. Гіацинт потребує денному світлі не менше 15 годин на день. Так що, якщо розмістити його на західній або північній стороні, доведеться допомагати рослині за рахунок ламп денного світла.
Навіть якщо рослина любить світло, прямі сонячні промені йому можуть нашкодити, тому спекотними літніми днями вікна краще затінювати або днем знімати рослина з підвіконня. Горщик з рослиною періодично потрібно повертати в різні боки.
Температура
Різка зміна тепла і холоду, протяги, гарячі батареї все це негативно позначається на квітці. Найбільш відповідною для комфортного зростання гіацинта температура 20-22 градусів тепла. Але, з огляду на, що квітка цей в першу чергу позиціонується як садовий, то перебування на вулиці або балконі в теплу пору року піде йому тільки на користь.
Полив і вологість повітря
Рослина потребує регулярного, але дбайливого поливу. Здійснювати полив потрібно дуже акуратно. Якщо вода виявиться на кожній із частин рослини, то може початися загноєння цій частині і в результаті гіацинт загине. Безпечний варіант це здійснювати полив шляхом занурення, а від лійок краще відмовитися. Вода повинна бути тепла, м’яка і відстояна. Гіацинт не потребує оприскування. А коли він цвіте це взагалі протипоказано!
Грунт
Оптимальним складом грунту для гіацинта буде субстрат з листової грунту, перегною, торфу, дернової землі і піску. Все це необхідно змішати в рівних частинах.
Підживлення і добрива
Гіацинт постійно потребує підживлення. В якості добрива можна використовувати будь-який універсальний для кімнатних рослин. Для гіацинтів в саду можна вносити добрива як в сухому вигляді, так і в розчиненому. Але перед застосуванням рідких добрив рослина обов’язково потрібно полити.
Вибір цибулини і вигонка гіацинтів
Щоб в майбутньому отримати гарну квітку, цибулини гіацинта слід купувати тільки в перевірених спеціалізованих магазинах. При покупці цибулин потрібно гарненько оглянути і переконатися в тому, що вони не пошкоджені і не хворі. Здорове рослина виросте тільки за умови пружною і гладенькою цибулинки, яка має чіткі шийку і плечики. У більшості випадків забарвлення лусочок і цибулини збігається з майбутнім суцвіттям. Не завжди про якість цибулини кажуть її розміри, проте, якщо її діаметр в межах 5 см це хороший показник. Кращий час для покупки цибулин кінець літа.
Якщо ви збираєтеся купити вже дорослу рослина, потрібно уважно оглянути у гіацинта листя і стебло. Стебло повинен стояти прямо, листя теж повинні дивитися вгору, а цвітонос не повинен бути нахилений.
Як отримати квіти в потрібний час
Для того, щоб з цибулини отримати шикарне суцвіття, потрібно забезпечити рослині прохолоду справжньої осені. У цей період температурний режим повинен бути в межах 5-9 градусів тепла. Домогтися цього можна, відправивши рослина в підвал або на нижню полицю в холодильнику. А для посилення ефекту цибулину в ґрунті можна замотати непрозорим пакетом. Зрозуміло, догляд в цей період зводиться до мінімуму. Дивно, але саме такі умови оптимальними для активного зростання гіацинта. Триває це, як правило, протягом 2 місяців.
Коли з’являється паросток (близько 5 см) рослині потрібна «весна», тобто температурний режим потрібно змінити до 13-15 градусів. У такій температурі його потрібно утримувати до появи перших бутонів. А з їх появою гіацинт потребує температурі 20-22 градусів тепла. Перехід температур обов’язково повинен бути плавним, інакше квітка може загинути або буде виглядати болісно
Догляд за гіацинтом після цвітіння
Після цвітіння, в період спокою, найважливіше для гіацинта правильний температурний режим. Поливати потрібно помірно. Коли гіацинт відцвітає і листя його в’януть, саме час зайнятися цибулиною. Квітконіс і листя слід обрізати, а цибулину викопати. Зазвичай відбувається це в червні.
Цибулину потрібно ретельно оглянути, якщо є необхідність (або в профілактичних цілях) продезінфікувати. А далі, змінюючи температурний режим від 30 до 17 градусів, зберігати її до осінньої висадки.
Посадка гіацинта в горщик
При посадці гіацинта допускається розміщувати в одному горщику до 3 цибулин (враховуються їх розміри). Не можна, щоб цибулини стикалися зі стінками горщика і один з одним між ними має бути 2 см. Горщики повинні бути середнього розміру. На дно горщика обов’язково насипають дренаж це може бути річковий пісок, який повинен займати 2 см в горщику. Верхівка цибулини повинна бути піднята над ґрунтом. Після висадки субстрат потрібно притиснути, полити і посипати піском. Потім горщик потрібно помістити в пакет, зав’язати, але попередньо зробити в ньому кілька отворів і прибрати в прохолодне темне місце.
Деякі вирощують гіацинти без грунту в воді. Це цілком реальний спосіб, але обов’язкова умова це розчинені у воді мінеральні добрива. Цибулина гіацинта повинна знаходитися на поверхні ємності, лише злегка торкаючись води. Якийсь час вона повинна знаходитися в темному прохолодному приміщенні. А з появою коренів рослина слід переселити в світле приміщення.
Розмноження гіацинта в домашніх умовах
Існує кілька способів розмноження гіацинтів. У домашніх умовах актуальні: цибулинами-дітками і лусками. Природним способом з однієї цибулини максимально можна отримати 5 діток за вегетаційний період. Щоб домогтися максимального результату використовують метод надрізання цибулини. Процес вимагає зміни температурних режимів і регулярної обробки фунгіцидом. Але якщо все робити правильно, то через 3 місяці гарантовано з’являться маленькі цибулини-дітки.
Хвороби і шкідники
Основні шкідники гіацинтів: тля, трипси, павутинний кліщ, стеблова та галова нематода, квіткові мухи. Вони здатні погубити рослину – листя жовтіє, в’януть, бутони обпадають, цибулини стають трухляві і загнивають. В кожному окремому випадку свої методи боротьби, але більшість з них пов’язано з використанням інсектицидів
Крім шкідників ворогами гіацинтів стають різні захворювання, які можуть носити неінфекційний, інфекційний, вірусний, бактеріальний і грибний характер. Найпоширенішими і небезпечними жовта бактеріальна гниль і м’яка бактеріальна гниль. У хворого рослини листя чорніють і засихають від вершини. Уздовж жилок листя і на квітконосі з’являються водянисті і коричневі смуги. На цибулинах спершу з’являються жовті плями, а потім вся цибулини загниває і починає випромінювати сморід. Така рослина не врятувати. Хворе рослина і цибулину слід спалити, а лунку обробити формаліном або хлорним вапном.
Проблеми вирощування гіацинтів
Якщо за гіацинтом неправильно доглядати, то можуть виникати наступні проблеми:
Гіацинт перестає цвісти. Зазвичай це пов’язано з порушенням температурного режиму. Рослина не любить занадто високих температур.
У рослини жовтіє листя. Найчастіше це відбувається на тлі неправильного поливу або через протяги.
В’януть листя. Це відбувається через нестачу природного світла.
Обпадають бутони. Виною цьому неправильний полив. Здійснювати його потрібно акуратно, щоб вода не потрапляла на цветонос.
Гниють квітки. Відбувається це, коли рослина занадто «залюблівают» (занадто поливають).
Гіацинт досить невибаглива рослина. При дотриманні правильного догляд в домашніх умовах особливих причин для занепокоєння не буде. Його успішно можуть вирощувати як досвідчені, так і початківці квітникарі-аматори.