Чи потрібно перед їжею замочувати горіхи
Рецепти

Чи потрібно перед їжею замочувати горіхи

5
(1)

Мигдаль, арахіс, волоський і кедровий горіхи – корисний продукт, насичений рослинним білком, цінними жирами і клітковиною. Нам все частіше стали говорити, що без замочування горіхів можна отримати максимальну кількість поживних речовин. Чи так це? Розберемося.

Що містить невимочений горіх?

У природі горіху протягом декількох місяців потрібно залишатися «живим» для того, щоб прорости навесні в землі при наявності достатнього тепла і вологи. Стан спокою насіння контролює фітинової кислота або, як її ще називають, – фітати. Вони служать в якості основної форми зберігання фосфору в насінні, який використовується потім для проростання молодих рослин.

Фітати зустрічаються тільки в продуктах рослинного походження. Так, наприклад, в мигдалі (у відсотках від сухої ваги) її міститься до 9,5%, в бразильському горісі – до 6,2%, в фундуку – 1%, в арахісі – до 4,6%, в насінні кунжуту – до 5,5%. Тобто зміст фітіновой кислоти в зернах сильно варіюється.

Також фітинової кислота є в квасолі, сочевиці, кукурудзі, горосі, рисі, пшениці та інших бобових і злакових.

Чи потрібно зменшувати кількість фітинової кислоти?

Біологам і дієтологам давно відомо, що унікальна природна речовина – фітинова кислота – поглинає деякі мінерали, але при цьому все одно є корисною для організму. Вона знижує всмоктування цинку, заліза і калію, але відбувається це тільки під час споживанні самих горіхів. При інших прийомах їжі поглинання мінералів фітіновой кислотою не відбувається. Залежно від раціону харчування потрібно вирішувати – вимочувати вам горіхи чи ні. При збалансованому харчуванні цього робити, швидше за все, не треба. Але необхідно знати:

  1. Замочування горіхів на ніч зменшує вміст фітину.
  2. Пророщування насіння руйнує фітинову кислоту.
  3. Бродіння і ферментація також зменшує відсоток фітату.

Плюси фітатів

Якщо ви горіхами лише зрідка перекушуєте, то ніякого дефіциту мінералів у вашому організмі не відбудеться. А ось користь фітинової кислота може принести. Відомі її корисні властивості, якщо вона приймається в міру:

  • допомагає функціонуванню підшлункової залози і секреції інсуліну;
  • запобігає серцево-судинні захворювання;
  • надає захист від утворення каменів в нирках;
  • пригнічує ріст деяких видів пухлин;
  • має антиоксидантні властивості.

Мінуси фітатів

Людям, які мають ризик мінеральної недостатності, потрібно бути з кислотою набагато більш обережними і не застосовувати фітати в усі прийоми їжі. Так, наприклад, вегетаріанцям горіхи краще вимочувати. А м’ясоїдам це робити не обов’язково. Також не рекомендується не вимочені горіхи давати дітям до шести місяців.

Для того щоб послабити дію фітінової кислоти, прийнято злаки, бобові та горіхи замочувати в теплій воді. На цей рахунок існують різні, суперечливі думки.

Вимочувати горіхи годинами сенсу немає, так як в їжу вживається невелика їх частина виводиться. Для того щоб фітати проявили своє вкрай негативне дію, злакові та горіхи треба вживати кілограмами. Такого впливу слід побоюватися тільки в тих країнах, де історично склалися харчові традиції вживати багато злаків або бобових.

Фітинова кислота легко розкладається при тепловій обробці, і коли обсмажені горіхи і варені злакові потрапляють на стіл, боятися вже нічого. Також кількість фитатов зменшується при пророщування, подрібненні і ферментації горіхів і бобових.

Чи потрібно перед їжею замочувати горіхи

Вимочувати навіть небезпечно, тому що патогенні мікроби і бактерії, які можуть бути присутніми на поверхні горіхів, посилено розмножуються у вологому середовищі при кімнатній температурі.

Якщо при покупці виявляється цвіль на горіхах, затхлий запах, їх необхідно викинути.

Проводилися дослідження, які довели, що фітинової кислота навіть може приносити користь. Наприклад, вона має протипухлинну дію, передбачається навіть використовувати її як добавку до їжі.

Замочувати горіхи, бобові та крупи варто для того, щоб прискорити час їх приготування, а для видалення фітатів немає сенсу.

Наскільки публікація була корисна?

Натисніть, щоб оцінити

Середня оцінка 5 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок поки немає. Поставте оцінку першим.

Шкодуємо, що ви поставили низьку оцінку!

Дозвольте нам стати краще!

Розкажіть, як нам стати краще?

Поділитися в соцмережах